BRNO

 
 
 
 
 
KRAKÓW PAPIESKI
 
Po stopách Karola Wojtyły - sv. Jana Pavla II.
 
Zažijte Krakov optikou životního příběhu Karola Józefa Wojtyły, krakovského studenta, dělníka, kněze, biskupa, arcibiskupa a římského papeže.
Podívejte se do míst, kde za studií navštěvoval přednášky z polonistiky, kde úřadoval jako arcibiskup a kde pobýval i za svých papežských návštěv, díky čemuž vzniklo legendární papežské okno.
Zjistěte, kde se nacházejí papežské lyže a turistická výbava nebo papežské dary.
Nahlédněte do baziliky, kde měl Karol Wojtyła primici a byl pak vysvěcen na biskupa nebo zajděte k domu, kde bydlel se svým otcem po příchodu do svého osudového města. 
 
 
 

 

 

NO, BRNO! 

 

Seznamte se s druhým největším městem České republiky, s metropolí jižní Moravy, kdysi sídlem moravských markrabat, svého času městem zemským, které se může prezentovat zajímavou historií a osudy výjimečných osobností. 

Zavedu Vás k místům posledního odpočinku hrdinného obránce Brna před Švédy Raduita de Souches, vzpurného barona Trencka nebo moravského markraběte Jošta, dozvíte se, kde se na bitvu u Slavkova připravoval Napoleon Bonaparte, nebo kde krátce po svém olomouckém „druhém narození“ pobýval Wolfgang Amadeus Mozart. Zjistíte, kde za svých brněnských pobytů bydlel olomoucký kníže biskup František z Dietrichsteina a nevynecháme ani katedrálu sv. Petra a Pavla, starou radnici s legendárním drakem a šikmou fiálou, kašnu Parnas nebo paláce šlechtičen, Místodržitelský, Kleinův stejně jako pánů z Lipé.

 

 

BRNO LUCEMBURSKÉ 

 

Patrně největšího mocenského, politického a hospodářského rozmachu se Brno dočkalo na přelomu 14. a 15. století za panování příslušníků lucemburské dynastie. Už samotný fakt, že si moravský markrabě Jan Jindřich, mladší ze synů krále Jana I., vybral za svou rezidenci právě jihomoravskou metropoli, vedl k mnohostrannému rozvoji a růstu prestiže. Korunu všemu pak nasadil jeho syn Jošt, když se mu podařilo být zvolen římskoněmeckým králem. Nechte si ukázat Brno éry Lucemburků s hrady Špilberkem a Veveří, s jejich rodovými nekropolemi i stavbami, listinami a uměleckými díly, mj. Svatotomášskou madonou, jimiž město nadali.

 

 6. listopadu 2021

 BRNO LUCEMBURSKÉ 

- premiéra -

10:15 Božetěchova ul. Královo Pole
kostel Nejsvětější Trojice
Nutná rezervace na tomas.kryl@email.cz

 

 

BRNĚNSKÉ LEGENDY, POVĚSTI A DOMOVNÍ ZNAMENÍ 

 

Poznejte Brno z trochu netradičního úhlu. 

V ulicích města zapátráme po domovních znameních, jako jsou třeba Tři mouřeníni, Zlatá kotva nebo koule, Krásná otrokyně, Zlatý i Černý orel, Tři knížata, Červený rak, Černý medvěd nebo Tři kohouti a vypravíme se po stopách městských legend a pověstí o brněnském drakovi, o Birkově kole na Staré radnici, o zvonění na Petrově nebo projezené věži tamtéž, o neslušném mužíčkovi u sv. Jakuba, o kamenné panně, o zazděném radním, strašidelném sklepě nebo o Černé madoně. 

 

 

 

 

 

BRNO ŽIDOVSKÉ 

 

První písemní zmínka o židech v Brně pochází z roku 1273. Od té doby až do začátku 2. světové války se zde vyvinula živá hebrejská komunita, která v počtu víc než 11 000 lidí předtsavovala největší izraelitskou diasporu na Moravě a významnou hybatelku ekonomického boomu Brna na přelomu 19. a 20. století.

Ukážu Vám, kde se nacházelo nejstarší židovské osídlení, vydáme se po stopách dvou už neexistujících synagog, abychom odhalili tu současnou, stejně jako dřívější lokace takových zařízení brněnské kehily, jakými byly mikve, pekárna macesů, starobinec, sirotčinec, nebo gymnázium.

Nezapomeneme ani na významné osobnosti např. z rodů Löw-Beeru, Tugendhatů nebo Haasů a také na persony významných brněnských rabínů.

 

 

 

BRNO: OD MASARYKA K PRVNÍ REPUBLICE

 

Nechte se vtáhnout do reálií 20. a 30. let minulého století a poznejte, jak dramaticky se s novými poměry také změnilo největší město Moravy.
Objevte perly stavitelství purismu a funkcionalismu a zjistěte, jak se do tváře metropole vepsala invence es československé architektury, jakými byli Ernst Wiesner, Oskar Poříska nebo Bohuslav Fuchs.
Spoluoživte ducha legendárních brněnských prvorepublikových kaváren a vypravte se po stopách literátů Jiřího Mahena a Petra Bezruče, herců Oldřicha Nového a E. F. Buriana, novinářů Rudolfa Těsnohlídka a Eduarda Basse, ovšem především po stopách Tomáše Masaryka. Jeho adresy, studia, libůstky, hříchy mládí i oficiální prezidentské návštěvy.

 

 

 

BRNO ZANIKLÉ 

Z kapitol brněnské asanace

 

19. století, chvátající do svého konce v rytmu výdechů továrních komínů rozvíjejících se brněnských továren, přineslo obrovský boom města.

Vše staré muselo ustoupit novému. Domy v centru padaly k zemi jako dominové kameny a město postupně ztratilo svou tradiční tvář.
Pojďte ji zase hledat.

Vydejte se po stopách navždy zmizelých šlechtických paláců, městských bran nebo hradeb. Zjistěte, kolikáté nádraží už dnes Brňané vlastně používají, odkud zmizely masné krámy a Prozatimní divadlo, kde stávaly kaple sv. Mořice a sv. Barbory, jak vypadala Merkurova kašna a nebo kam bylo potřeba zajít, poslal-li Vás někdo v Brně před stoletím a půl do Pytle.

 

 

 

 

 

...příběhy v souvislostech.