LJUBLJANA

 

 
 
KRAKÓW PAPIESKI
 
Po stopách Karola Wojtyły - sv. Jana Pavla II.
 
Zažijte Krakov optikou životního příběhu Karola Józefa Wojtyły, krakovského studenta, dělníka, kněze, biskupa, arcibiskupa a římského papeže.
Podívejte se do míst, kde za studií navštěvoval přednášky z polonistiky, kde úřadoval jako arcibiskup a kde pobýval i za svých papežských návštěv, díky čemuž vzniklo legendární papežské okno.
Zjistěte, kde se nacházejí papežské lyže a turistická výbava nebo papežské dary.
Nahlédněte do baziliky, kde měl Karol Wojtyła primici a byl pak vysvěcen na biskupa nebo zajděte k domu, kde bydlel se svým otcem po příchodu do svého osudového města. 

 

 

 

KRANJSKA STOLICA 

 

Od 12. století, kdy je poprvé písemně zmíněna pod německým  jménem Laibach, jako vedlejší sídlo korutanských vévodů rodu Spanheim, se postupně stávala regionálním centrem, až se z ní ve 14. století stalo hlavní město Kraňska, pozdější rakouské korunní země.

Nechte si ukázat ljubljanský hrad, Dračí most, katedrálu sv. Mikuláše, Trojmostoví, sídlo prezidenta a parlamentu, Národní galerii, muzeum i divadlo.

Zjistíte také, kde nocoval Napoleon, kam chodila na přednášky první dáma USA Melanie Trump, kde stála antická Emona a setkáte se též s národním básníkem France Prešerenem. 

 

 

THE BEST OF PLEČNIK 

 

Naprosto výjimečný otisk na tváři Ljubljany zanechal tamní rodák a profesor místní univerzity architekt Josip Plečnik. Svůj jedinečný architektonický styl, obracející se k antice a klasicismu, umě mísil s moderními materiály a kompozicemi a dnes jednoznačně patří mezi to nejlepší, co může architektura slovinského hlavního města nabídnout.

Podívejte se na výběr z jeho špičkových realizací, mezi kterými najdeme i ikonickou univerzitní a národní knihovnu, legendární Trojmostí,  letní divadlo Križanke, nebo tzv. Žehličku.
Nechte si ukázat i Plečnikovy urbanistické koncepce, designové práce pro katedrálu a také místo, kde umělec žil a v ateliéru tvořil.  

 

 

LJUBLJANA ANTICKÁ 

 

Vydejte se v čase dva tisíce let zpátky, do doby, kdy se na území dnešního Slovinska dostali římští legionáři. Ti v roce 14 po Kristu založili antické město Emona, která existovalo až do poloviny 5. století, než bylo rozvráceno nájezdy Hunů, vedených jejich králem Attilou.

Ukážu Vám, kde se nacházejí dochované hradební zdi Emony, kde bylo její fórum, uvidíte římský terasovitý dům s vzácnými mozaikami, podlahovým vytápěním a kanalizačním systémem, posvítíme si na rané křesťany římského města a představíme si taky figuru světově známého Emonce. 

 

 

LJUBLJANA ČESKÁ 

 

Ani víc než 450 kilometrů není dost velká vzdálenost na to, aby mezi českými zeměmi a hlavním městem Slovinska neexistovaly pevné historické, osobnostní, kulturní a architektonické vazby.

Pojďte se podívat, kde pracoval na začátku své hvězdné kariéry Václav Talich, kde žil slavný vojevůdce Jan Josef Václav hrabě Radecký z Radče, ukážu Vám, kde je pohřbený legendární vynálezce Josef Ressel, prozradím, co v Ljubljaně dělal Karel Hynek Mácha, zapátráme po odkazu Gustava Mahlera a představíme si rovněž významné stavby národního významu, jakými jsou projekty architektů Jana Vladimíra Hráského, Františka Škrabouta nebo Josefa Hudetze.

 

...příběhy v souvislostech.