WARSZAWA

 
 
KRAKÓW PAPIESKI
 
Po stopách Karola Wojtyły - sv. Jana Pavla II.
 
Zažijte Krakov optikou životního příběhu Karola Józefa Wojtyły, krakovského studenta, dělníka, kněze, biskupa, arcibiskupa a římského papeže.
Podívejte se do míst, kde za studií navštěvoval přednášky z polonistiky, kde úřadoval jako arcibiskup a kde pobýval i za svých papežských návštěv, díky čemuž vzniklo legendární papežské okno.
Zjistěte, kde se nacházejí papežské lyže a turistická výbava nebo papežské dary.
Nahlédněte do baziliky, kde měl Karol Wojtyła primici a byl pak vysvěcen na biskupa nebo zajděte k domu, kde bydlel se svým otcem po příchodu do svého osudového města. 

 

 

 

WAW! WARSZAWA  

 

Město kontrastů, město bohaté historie a dynamické součanosti, město se silnými géniem loci, formovaným velkou silou a odvahou jeho obyvatel, jak to nejednou v minulsoti prokázali. Přesně taková je Warszawa, hlavní město Polska a od 17. století rezidence tamních panovníků. 

Nechte si ukázat, odkud vládli svého času největší zemi v Evropě, zhlédněte šlechtické paláce, podívejte se pod pokličku života warszawských měšťanů, pokochejte se výstavností warszawských chrámů a kostelů a seznamte se také se dvěma pro město důležitými ženami: s legendární mořskou pannou Syrenkou a se slavnou vědkyní Marií Skłodowskou-Curie.

 

 

WARSZAWA  KRÓLEWSKA 

 

Z původního mocenského centra mazovských knížat se Warszawa proměnila v rezidenci polských králů a litevských velkoknížat. Za přesunutí sídla z Krakowa vděčí město Zygmuntowi III. z dynastie Waza, jehož sedm následovníků z Warszawy ovládali Rzeczpospolitu. 

Projděte si areál královksého zámku, katedrály, v nichž byli někteří také korunování, uzavřeli sňatky nebo byli pohřbeni.

Nechte se okouzlit zámkem Wilanów, letní rezidencí krále Jana III. Sobieského a také jedním z nejkrásnějších palácových a parkových areálů v Evropě, jakým jsou Łazienki Królewskie.

 

 

WARSZAWA  FRYDERYKA CHOPINA 

 

Celé město rezonuje tóny klavíru a na něj hrané polonézy z pera věhlasného Fryderyka Chopina, s Warszawou spojeného téměř pupeční šňůrou.

Spokojené roky bezstarostného dětství a mládí, první krůčky do světa hudby, stejně jako období dospívání a prvních profesních úspěchů ve městě nad Wisłou.

Zvu Vás na procházku Warszawou Fryderyka Chopina. Zjistěte, na kterých adresách rodina ve městě žila, kam chodil Frycek doprovázet mše hrou na varhany, podívejte se, kde studoval, kdy bydlel jeho český učitel hudby Vojtěch Živný a zavítejte také na místo, kde je pohřbeno jeho srdce. 

 
 
 

WARSZAWA ŻYDOWSKA 

 

Staletí přítomnosti židovského etnika ve Warszawě jako by se volně rozmlžila v kontrastu silného příběhu vyznavačů hebrejské víry za 2. světové války.

Rok 1940 znamená vznik warszawského ghetta; warszawské ghetto znamená memento v dějinách 20. století.

Po dvou likvidačních vlnách 450tisícového města ve městě přichází legendární Němci potlačené měsíční povstání na jaře roku 1943.

Vydejte se po stopách ghetta, domů, ulic, zdí a také jeho obyvatel a jejich neutěšených životních podmínek i mnohdy heroických osudů, které dodnes připomíná celá řada pomníků a památníků. 

 
 
 

WARSZAWA NOWOCZESNA 

 

Stále výš, stále dále, stále víc do oblak. Tak se vyvíjí Warszawa po 2. světové válce.

Téměř kompletní vybombardování a zničení města přineslo příležitosti ve výstavbě a budování Warszawy nové, moderní, "nowoczesné". Díky tomu vyrostl hned po válce "sovětský dárek" v podobě Paláce kultury a vědy, nejvyšší stavba v Polsku. 

Pojďte se podívat, jak se s příchodem milénia rozrostlo warszawské panorama mrakodrapů a jak se postupně změnila silueta "nejmodernější" metropole střední Evropy.  

 

 

...příběhy v souvislostech.