AMSTERDAM

 

 

 
 
 
 
VÍDEŃ IMPERIÁLNÍ
 
Ukážu vám nejpřepychovější budovy na jednom z nejznámnějších bulvárů světa.
Protáhnu vás císřskými zahradami, pozvu na Sachrův dort a na návšětvu největší grafické sbírky na světě.
Navštívíme rakouskou katedrálu číslo 1 a taky kostel, kde se vdávala Marie Terezie, Marie Antoinetta nebo Sissi.
Vezmu vás na návštěvu k Mozartovým, nahlédneme k lipicánům, podíváme se na Vídeň římských legionářů, protáhnu vás sídlem habsburských císařů a českých králů a ukážu, kde jsou společně s několika olomouckými biskupy a arcibiskupy uloženi k věčnému spánku.
Na závěr ještě poodhalíme roušku Šifry mistra Leonarda. 
 
 
VÍDEŇ CÍSAŘSKÁ
 
U příležitosti 100. výročí úmrtí císaře Františka Josefa I.
 
Na ose Schönbrunn (narození, úmrtí), Hofburg (život a váda), Augustinerkirche (svatba), Stephansdom (smuteční ceremoniál), Kaisergruft (pohřeb) si připomeneme nejdelší vlády mezi rakouskými panovníky a českými králi.
Zjistěte, jaký byl jako panovník, manžel, otec a dědeček. Jaký byl jeho vztah k ženám, k rodině nebo k dětem.
Poznejte, jak vypadal jeho běžný pracovní den, jak se nejraději oblékal, nebo jak vypadal poslední den jeho života. Dozvíte se také, kde se nachází kočár, kterým se vydal na svou poslední cestu, jak probíhal habsburský pohřební ceremoniál nebo i to, jak se proměnila Vídeň za jeho dlouhého života a vlády.
 
 
 
VÍDEŃ HUDEBNÍ
Světové hlavní město hudby.
 
(Těžko najdetedete) Nenajdete žádné jiné město, které by se mohlo ve své historii pochlubit tak vysokou koncentrací slavných hudebníků a významných hudebních skladatelů.
 
Pojďte se podívat, kde žil Gustav Mahler, kde se usídlil a kam nakonec pochovali proslulého Benátčana Antonia Vivaldiho, zjistěte důvod častých výměn adres Ludwiga van Beethovena,
 
podívejte se, kam chodil na kávu Franz Lehár,  
 
kde složil Figarovu svatbu, kde Únos ze Serailu a kde se seznámil se svou nastávající; uvidíte i místo jeho svatby, úmrtí a velmi skromného pohřbu, ovšem dozvíte se také, kde skonal jeho velký konkurent Antonio Salieri.  
   
 
 
VÍDEŇ SECESNÍ
 
Art nouveau, Modern Style, Stile Floreale, secese, Jugendstill.  
 
Připomeňte si zdánlivě bezstarostnou atmosféru přelomu 19. a 20. století a tvůrčí vzpouru mladých umělců, protestujících proti opakování slohů dávno minulých, což demonstrovali svým "odtržením" - tedy secesí.
Z Gustava a Ernsta Klimtových, Franze Matsche, Kolomana Mosera, Josefa Marii Olbricha nebo Otty Wagnera se stali spolutvůrci posledního univerzálního, výtvarného, mezinárodního slohu, jejichž dílo si v ulicích Vídně připomeneme, stejně jako fenomén Wiener Werkstätte, jejichž podílníkem a později vlastnikem byl olomoucký bankéř Otto Primavesi. 
 
 
 
 
VÍDEŃ BAROKNÍ
 
Vídeň se po třicetileté válce stala důležitým ohniskem evropského baroka. Vypravte se zpátky do éry oblých křivek, zdobnosti, dekorativnosti, hravosti, buclatých andílků, dynamických soch, štukového a zlatého dekoru, do doby Leopolda I., jeho synů Josefa a Karla a vnučky Marie Terezie. Nechte se vtáhnout do světa imperiální elegance, kterou tvořili Johann Bernhard Fischer von Erlach se synem Josephem Emanuelem, Johann Lukas von Hildebrandt, Giovanni Pietro Tencala, Domenico martinelli nebo Filiberto Lucchese nejen pro císařský dvůr, ale i pro slovnutné rody Lobkowitzů, Scharzenbergů nebo Harrachů, o jejichž reprezentativní paláce se postarali. 
 
 
 
 
VÍDEŃ ČESKÁ
 
Co je pravdy na tvrzení, že Češi postavili Vídeň...? 
 
Něco na tom bude, minimálně díky odkazu architektů a stavitelů Antona Pilgrama, Josefa Hlávky nebo Jakoba Gartnera. Kromě jejich staveb a realizací Vám ukážu, kde se nachází český národní kostel, místo, kde se ve Vídni vyřizovaly české dvorské záležitosti, kde jako vládce rakouských zemí sídlil Přemysl Otakar II. nebo kde bylo vystavováno jeho tělo po nešťastné bitvě na Moravském poli.
Dozvíte se, kde se narodila Božena Němcová, kde studoval Josef Ressel, kde bydlel Tomáš Masaryk nebo kde Hugo Haas.
Nezapomeneme ovšem ani na takové osobnosti, jakými byli Gustav Mahler, Sigmund Freud, Adolf Loos, František Palacký nebo Jan Josef Václav hrabě Radecký z Radče.
 
 
VÍDEŃSKÁ RINGSTRASSE
 
Ne každá uliční třída je v učebnicích architektury, ne každá se stala legendou.
 
Vydejte se po stopách překotného vývoje architektury druhé poloviny 19. století bulvárem, který měl být symbolem modernizace, liberalizace a emancipace tehdejší společnosti.
Seznamte se s příběhy, souvisejícími se vznikem a provozem budov parlamentu, nové radnice, univerzity, kostela Votiv Kirche, hotelu Imperial a spousty dalších ikonických staveb velikánů architektury, mezi něž patři Gottfried Semper, Carl von Hasenauer,  Eduard van der Nüll, August Sicard von Sicardsburg, Theophil Hansen, Otto Wagner, Josef Hlávka, Jakob Gartner, Friedrich von Schmidt nebo Heinrich von Ferstel.

I AM_STERDAM 

 

Nakloněné pitoreskní domy s vysokými štíty, nekonečné kanály, rychle jedoucí bicykly nejrůznějších typů a barev, hausbóty, výletní lodě, coffee shopy s omamnou vůní konopí, volné mravy a lehká děvčata za výklady nejslavnější čtvrti červených luceren na světě, sex shopy, stále živý Babylon sto sedmasedmdesáti národností z celého světa, středověké kostely, soudobá architektura, vyhledávaná muzea, pouliční umělci, nákupní třídy s trendy módními obchody a trhy, na kterých pořídíte cokoliv od cibulek tulipánů po typicky nizozemské suvenýry.

Tohle všechno a ještě mnohem víc nabízí Amsterdam. Nenechte si ho ujít! 

 

 

PO STOPÁCH REMBRANDTA 

 

I když se nejsledovanější nizozemský barokní malíř, Rembrandt Harmenszoon van Rijn, narodil v univerzitním Leidenu, většinu svého života strávil ve světoobčanském a národnostně přepestrém Amsterdamu.

Sledujte pohnuté osudy malířského génia, který se svým talentem vypracoval na umělecký a tvůrčí vrchol, provázený blahobytem a luxusem, aby se pak díky své prudké a nesmířlivé povaze dostal na samotné společenské dno, jako člověk zlomený, opuštěný a bez majetku.

Vydejte se po stopách života, tvorby, rodinných radostí a starostí až k hrobu tohoto mimořádného umělce.

 

 

AMSTERDAM MODERNÍ 

 

Město, které se mění před očima, město, které se nebojí experimentu, město které umí kombinovat staré s novým, město které vyniká neotřelými architektonickými, urbanistickými a designováni koncepty.

Přesně tyto charakteristiky se dají použít pro Amsterdam.  

Objevte zajímavé objekty, za kterými do města pro inspiraci jezdí architekti z celého světa. Poznejte například vědecké muzeum Nemo slavného architekta Renza Piana, ING House studia Van Schooten Architecten, plovoucí domy v IJburgu architektonického studia Marlies Rohmer nebo unikátní muzejní objekty Eye Museum a Stedelijk Museum od Delugan Meissl Associated Architects resp. Benthem Crouwel Architekten.

 

 

AMSTERDAM ŽIDOVSKÝ 

 

Jen málo míst v Evropě se může pochlubit tak pestrou skládankou židovské komunity jako Amsterdam. Na jedné straně komunita sefardská, na druhé komunita aškenazská. Vzájemné animozity, vzájemné interakce.

Současný život židovské obce amsterdamské s jejími synagogami, hřbitovy, kulturními centry, košer restauracemi na pozadí bohaté historie tvořené takovými osobnostmi, jako byl filozof Baruch Spinoza nebo prostá německá dívka Annelies Marie Frank, světově proslulá svým deníkem, sepsaným za dvouletého skrývání před nacisty. Zjistěte podrobnosti a odhalte i českou stopu v napínavém příběhu pokusu o záchranu rodiny Frankových.

 

 

AMSTERDAMSKÉ GRACHTY 

 

Prohlédněte si Amsterdam z naprosto jiné perspektivy. Nechte si jej ukázat z vodní hladiny během okružní jízdy po světoznámých grachtech.

Zjistěte, k čemu slouží např. mořská vrata, podívejte se, odkud odplouvali uprchlíci do Nového světa, seznamte se s principy a historií městského opevnění, které dostalo Amsterdam na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Nechte si představit domy nejbohatších obyvatel tohoto kosmopolitního města a projeďte místa, kam se v hlavním městě Nizozemského království běžně nechodí.

 

...příběhy v souvislostech.